Wall Street
Toľko neistoty na burzových trhoch už dlho nebolo. Nekončiaci jadrovej dráma zemetrasením a cunami poškodené japonskej elektrárne Fukušima v kombinácii so schválením bezletovej zóny nad Líbyou, s krvavými nepokojmi v Bahrajne as koordinovanú medzinárodnú intervenciu na oslabenie japonského jenu.
"Je skutočne úžasné, ako sa trhy (S & P 500 -1,9%) vyrovnávajú s dramatickými udalosťami na Blízkom východe av Japonsku," poznamenal pre CNBC Stuart Freeman, hlavný akciový stratég investičnej spoločnosti Wells Fargo Advisors.
Alfou a omegou ďalšieho vývoja na kapitálových a komoditných trhoch bude znovu Japonsko a informácie o riešení krízy okolo atómovej elektrárne Fukušima. Rad investorov však bude dávať prednosť bezpečí v štátnych dlhopisoch a hotovosti.
"Investori teraz predávajú v panike všetky typy investícií, snáď okrem dolára a amerických štátnych dlhopisov," hovorí burzový veterán z parkete newyorskej burzy Art Cashing.
"Teraz v Japonsku hrozí riziko zmeny správania na mikroekonomickej úrovni, pretože sa väčšina japonských investorov možná zo zahraničných trhov stiahne a rozhodne sa viac investovať a nakupovať lokálne," tvrdí Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.
Okrem Japonska budú investori v týždni sledovať napríklad vystúpenie Bena Bernankeho a ďalších guvernérov Fedu, ktorí by mohli naznačiť, "čo bude ďalej" po skončení druhej vlny kvantitatívneho uvoľňovania.
V samom závere týždňa sa investori ešte dozvie, ako to vyzerá so štatistikou predaja tovaru dlhodobej spotreby, v piatok bude uverejnená finalizovaná hodnota hrubého domáceho produktu. Hospodárske výsledky zverejnia v týždni napríklad predajca luxusných šperkov Tiffany alebo softvérová spoločnosť Adobe Systems.