1. Istá investícia
Isté investície neexistujú, bodka! Ako povedal Benjamin Franklin: "Na svete sú isté len dane a smrť." Ako investor sa musíte zmieriť s tým, že váš výnos je vždy trhovým ocenením za vami podstúpené riziko. Čím vyššie riziko, tým väčší výnos. Existuje síce niekoľko možností, ako tento zákon čiastočne zneplatniť, ale nikdy ho nemožno úplne eliminovať. Ako ukazuje (ne) slávny príbeh hedgového fondu LTCM, ktorého manažment tvorili dvaja nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu a dva tucty odborníkov s titulom Ph.D. Ani takto skvelé osadenstvo nedokázalo prekonať trh. Po niekoľko rokov síce svojich klientov obdarovávali 40% zisky, ale v roku 1998 nasledoval pokles o viac ako 90% a následné uzavretie fondu.
2. Akcie dlhodobo rastú
Trhy sa pohybujú nahor, nadol alebo prešľapujú na mieste. (Nemecký index DAX 30 v rokoch 1960-1975 alebo japonský Nikkei 225 v rokoch 1989-2008) sú jasné dôkazy, že ani dlhodobý investičný horizont nemusí byť zárukou výnosu. Takže si položte otázku, ako sa na mojom portfóliu prejaví, keď sa po dvadsiatich rokoch bude index kótovať na rovnakej, alebo dokonca nižšej úrovni? Ako investori, by ste mali byť pripravení realizovať solídny zisk v akejkoľvek fáze trhu, nielen pri raste.
3. Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte
Portfólio s päťdesiatimi akciami je niekedy oveľa lepšie diverzifikované ako to s tromi stovkami. Mnoho investorov, a bohužiaľ i profesionálnych, diverzifikuje "piate cez deviate", v podstate totiž nezáleží či je to belgický alebo japonský cenný papier, ale aký je ich vzájomný vývoj (vzájomná korelácia). Vyvarujte sa tiež veľkých strát (tu pomôže stop-loss), pamätajte si, že ak vaša portfólio stratí 50% hodnoty, budete potrebovať nárast o 100%, aby ste sa dostali na pôvodnú úroveň, nepočítajúc v to infláciu.
4. Šetriť a sporiť = bohatnúť
Ako vlastnosť je tendencia "neutratiť všetko, čo máte" skutočnou ozdobou vášho charakteru, ale ako spôsob nakladania s peniazmi je to takmer vždy číre šialenstvo! Ani v tej sebehorší ekonomike neexistuje dôvod nevrátiť peniaze do obehu. Peniaze sa majú hýbať, preto pokiaľ je nechávate ležať ladom vo slamníku, inflácia vás potrestá. Avšak ani najlepší sporiace produkty vám v súčasnosti neponúknu viac ako 3% (ING, mBank, BAWAG) až 5,5% (WPB) ročne. Tento výnos však musíte zdaniť 15% a pri inflácii okolo 3% sa o rozmnožovaní majetku nedá hovoriť.
5. Poistite sa a bohatnite
Produkty ako je IŽP (investičné živ. Poistenia) alebo KZP (kapitálové živ. Poistenia), by mali byť brané predovšetkým ako poisťovací produkt. Tak boli skonštruované a to je ich hlavný účel. Tie z nás, ktorí nenávidia predstavu, že si budú celý život platiť drahú poistku "čo keby" a nakoniec sa im nič nestane (bohudíky!), odmení IŽP a KZP na konci poisťovacieho obdobia istým výnosom. Zámerne preto neuvádzame tieto výrobky u sporenia, pretože to nie je ich hlavnou funkciou a efektivita tiež nie je ideálna (prvých 6 - 24 splátok vášho poistného ide na províziu vášho sprostredkovateľa, ktorý si ju bezpochyby zaslúži).
6. Štátne príspevky sú váš zisk
Ďalší blud! Odkiaľ si myslíte, že sa štátne príspevky na Stavebné sporenie alebo Penzijné pripoistenie berú? Z vašich daní, takže nič nezískaš, ale len sa vám vracia to čo vám stať predtým vzal. Súčasne sa tiež miera štátnych príspevkov môže v priebehu vášho investičného horizontu meniť (viď. Stavebné sporenie), a zároveň s tým spojené daňové úľavy. Takže založiť svoju budúcnosť na rozhodnutie úradníkov, je rovnaké ako by ste s prázdnou peňaženkou vyhľadali noblesný reštaurácii a objednali si dva tucty ustríc v nádeji, že nájdete perlu az tej celú útratu zaplatíte.
7. Špekulovať sa vypláca
Tiež ste počuli tie príbehy o ľuďoch, ktorí za hodinu urobili zo sto tisíc dva milióny? A počuli ste o ľuďoch, ktorí nechali na burze svoje úspory? 99% všetkých kontraktov, ktoré sa dnes obchodujú na burzách ako je NYMEX, CME, CBOT sú v rukách špekulantov a dochádza tu len k prerozdeleniu už existujúcich prostriedkov.