Spôsobov, ako zhodnotiť svoje peniaze, je celý rad. V zásade ale môžeme vymedziť dva druhy investovania.
"Investície do peňazí"
Finančné domy ponúkajú celú škálu produktov, do ktorých možno uložiť zarobené peniaze. Ponúkajú sa podielové fondy, termínované vklady, dlhopisy, štruktúrované investičné produkty, nákup akcií, stavebné sporenie alebo napríklad dôchodkové pripoistenie. Pozrime sa na niektoré z nich.
Podielové fondy
Jedná sa o spôsob kolektívneho investovania, ktoré spočíva v tom, že viacero investorov dá svoje prostriedky profesionálnemu správcovi (investičné spoločnosti), ktorý s nimi za určitý obnos zaobchádza tak, aby dosiahol väčšieho zisku. Otvorené podielové fondy ponúkajú možnosť investície v rôznych menách a oplatí sa hlavne pri dlhodobom zhodnotenie financií. Výhodou je plná likvidita, tzn. že sa môžete podielových listov okamžite "zbaviť" a získať späť hotovosť.
Akcie
Investície do akcií sa dá chápať ako vytváranie dlhodobých rezerv, avšak odporúča sa mať ešte nejaký iný, menej rizikový spôsob investovania. Priamy nákup akcií totiž už vyžaduje nejakú orientáciu na akciovom trhu, a tak je pre začiatok dobré naštudovať si, ako to na takomto trhu chodí. Lákadlo je však pomerne vysoké. Možno nakupovať aj akcie, ktoré sa zhodnotí trebárs o sto percent. Čím väčší potenciálny zárobok, tým väčšia je ale aj potenciálna strata.
Vkladnej knižky
Myslíte si, že holdingovom knižkám už odzvonilo? Nie tak celkom. Stále sa nájde dosť ľudí, ktorí túto klasickú bankovú službu využívajú a nesťažujem si. Pre niekoho to sú síce pohodlní či málo flexibilné investori, ktorí tak trochu zaspali dobu, avšak v našich krajinách sa nie náhodou vkladnej knižky tešia dlhoročnej tradícii. Jednou výhodou je to, že na rozdiel od mnohých iných bankových produktov o svoje peniaze takmer určite neprídete. Vkladné knižky sú totiž zo zákona poistené. A že je to akosi málo adrenalínový spôsob investovania? Zariaďte si výherné vkladnú knižku, uložte na ňu treba len tisíc korún a sledujte, či hlavná výhra pol milióna korún nepripadne zrovna vám!
Investície do (hodnotných) predmetov
Investíciou do materiálnych vecí môžeme zabiť dve muchy jednou ranou. Jednak získame vec, ktorá nás teší, a zároveň pritom investujeme do budúcnosti, keď sa domnievame, že hodnota danej veci porastie. Typickým príkladom je nákup umeleckých predmetov. Nie je nič príjemnejšie, než si kúpiť obraz obľúbeného autora a ešte mať veľkú nádej, že za desať rokov bude mať väčšiu cenu ako teraz. V takých chvíľach investor myslí aj na svoje potomstvo a na dedičstvo, ktoré im raz zanechá.
Práve nákup obrazov a iných umeleckých diel už nie je výsadou iba odborníkov a skutočných fajnšmekrov odbore. Rad ľudí si uvedomuje, že takáto investícia sa im jednoducho oplatí. Rovnako tak nie je doménou len veľkých boháčov. Namiesto aby ste išli do Turecka, choďte radšej na týždeň do Chorvátska a ušetrených desať tisíc potom investujte treba do nákupu grafiky od Josefa Čapka alebo Adrien Šimotové. Táto žena sa podieľala na formovaní českého výtvarného umenia druhej polovice dvadsiateho storočia a nákup jej obrazov je práve napríklad vedľa diel Čapkových odborníkmi doporučovaný. Kúpa umeleckých predmetov je však pochopiteľne dlhodobou investíciou sa súčasne horšie likviditou.
Môžeme zvoliť v zásade dva postupy. Buď sa potešíme obrazom autora, ktorý má vo svete umenia už nejaké renomé (treba práve spomínaní Čapek a Šimotová), alebo naopak vsadíme na neznámeho "koňa" a budeme s napätím čakať, či za niekoľko rokov alebo desaťročí svoj závod o umeleckú známosť vyhrá. Spoločne s ním potom vyhráme svoj investičný boj aj my.