
Zaručená investícia
V priebehu hospodárskych kríz, ktoré v 20. storočia poznamenali ekonomiku, trh s historickými knihami neprestával prosperovať a vyšiel z nich ešte posilnený. Staré knihy sú zárukou dobrej investície aj do budúcna - ich počet klesá, dopyt naopak rastie, k čomu prispieva aj globalizácia trhu s umeleckými predmetmi.
Stávka na istotu
Do budovania svojej knižnice sa môžete pustiť už s čiastkou okolo 1000 eur. Tvárou v tvár tlačenici, ktorá sa odohráva okolo vzácnych starých tlačí, je lepšie začať v kníhkupectve alebo antikvariáte ako dražbe v aukčnej sieni, kde ceny šplhajú do závratných výšok. Navyše, ako dodáva už spomínaný Patrick Sourget: "V kníhkupectvách nájdete seriózny profesionálov a ozajstných nadšencov do kníh."
Investíciou do starých kníh nemožno urobiť chybu. Každá je úplný unikát. Skeptik môže namietnuť, že môže byť ukradnutá - ale čo nie? Väčším rizikom ako zlodeji sú pre knihy nevhodné podmienky ich skladovanie - napríklad zlá ochrana proti vlhkosti - alebo nešťastná náhoda v podobe požiaru, ktorý vašu investíciu zmení v kôpku popola ...
Ak sa rozhodnete do starých kníh investovať, majte na pamäti nasledovné odporúčania:
* Kniha by mala byť kompletná, bez chýbajúcich stránok
* Čím viac je zachovaná jej pôvodná podoba, tým vyššia je jej hodnota
* A konečne - vyberajte knihy, ktoré sa vám páčia, u tohto typu investície viac než kde inde hrá rolu aj citová stránka.
Trpezlivosť ...
Investíciu do starých kníh je potrebné vnímať ako dlhodobú záležitosť - nečakajte, že k ich zhodnoteniu dôjde za desať rokov. A aké témy tento rok na tomto trhu kraľujú? Hity sú cestopisy, ilustrované Inkunábuly (tzv. inkunábule), erotické knihy, vedecké spisy; zo zahraničnej proveniencie potom anglické, americké, ruské a ázijské edície.
Francúzski rekordmani
Kronika Jeana de Courcyho z roku 1480 s názvom "La Bouquechardière", viazaná vo Velinova koži, bola vo Francúzsku predaná za 596 000 euro. Ide o vzácny rukopis zdobený ilustráciami, ktorým sa pýšila knižnica Charlesa de Coétivyho a Mary, sestry kráľa Charlesa VII. a Anežky Sorelové. Nám známejšie La Fontainovy Bajky z roku 1755 dosiahli o poznanie skromnějšího ocenenia - 150 000 euro.
Od Alaha po Tintina
Svoje rekordmanov majú aj komiksy. Tintin a milú autora Hergého z roku 1932 bol ocenený na 280 000 euro, kupec si ju však odniesol za pekných 764 218 euro. Dodajme len, že tento kúsok zdobia vlastnoručne podpis autora a bol overený Ateliéry Hergé. Ak si chcete dopriať vzrušenie z dražby komiksov alebo ukrývate ak vo svojom šuplíku nejaký ten komiksový poklad, vyrazte v sobotu 22. novembra do Paríža, do hotela Dassault na Champs Elyssées.
Svojho kupca našiel tento rok v apríli aj Korán z polovice 7. storočia vydražený v Christie `s za 2,5 milióna libier, čo sú v prepočte 3 milióny euro a nový svetový rekord pre rukopis islamského pôvodu. Ale kniha nemusí mať práve vek Metuzaléma, aby sa dobre predávala. To dosvedčuje aj výtlačok z prvej edície Harryho Pottera a Kameňa mudrcov z roku 1997, predaný za 20 000 libier (30 000 eur). A keď už sme u Harryho Pottera - aukčná sieň Sotheby's roku 2002 predala pohľadnicu, na ktorej JK Rowlingová vlastnoručne zhŕňa zápletku 5. dielu. Cena? 28 680 libier.
Tiež prekliaty básnik Charles Baudelaire si stoja celkom dobre. Jeho zbierka Kvety zla, darček maliari Delacroix, ktorá vlani oslávila 150. výročie od svojho vydania, bola ocenená na 300 000-400 000 euro. Baudelaire, ktorý za svojho života trela biedu s núdzou, by len neveriacky krútil hlavou ...