streda 30. marca 2011

Knihy drahé ako luxusná vila

Ak ste šťastným majiteľom niekoľkých státisícov eur, môžete si za ne kúpiť luxusnú vilu, extravagantné športové vozidlo, jachtu, ktorá vám neurobí hanbu ani v tých nejsnobštějších letoviskách ... alebo knihu. Áno, je to tak - historicky cenné knihy môžete predať alebo kúpiť za stovky tisíc eur. Nepoznajú krízu. V období otrasov na svetových trhoch sú istotou, na ktorú možno staviť. "Stagnácia, ktorá sa prejavuje v ekonomike a obchode už dlhšie ako rok, nijako neovplyvnila trh s knihami," potvrdzuje Patrick Sourget, francúzsky špecialista na staré tlače. Ich ceny sa udržali. Rozvoj biblifilie nie je teda len prechodnú módnou záležitosťou, ale fakt, s ktorým už nejakú dobu musíme počítať a ktorý má pred sebou sľubnú budúcnosť.

Zaručená investícia

V priebehu hospodárskych kríz, ktoré v 20. storočia poznamenali ekonomiku, trh s historickými knihami neprestával prosperovať a vyšiel z nich ešte posilnený. Staré knihy sú zárukou dobrej investície aj do budúcna - ich počet klesá, dopyt naopak rastie, k čomu prispieva aj globalizácia trhu s umeleckými predmetmi.

Stávka na istotu

Do budovania svojej knižnice sa môžete pustiť už s čiastkou okolo 1000 eur. Tvárou v tvár tlačenici, ktorá sa odohráva okolo vzácnych starých tlačí, je lepšie začať v kníhkupectve alebo antikvariáte ako dražbe v aukčnej sieni, kde ceny šplhajú do závratných výšok. Navyše, ako dodáva už spomínaný Patrick Sourget: "V kníhkupectvách nájdete seriózny profesionálov a ozajstných nadšencov do kníh."

Investíciou do starých kníh nemožno urobiť chybu. Každá je úplný unikát. Skeptik môže namietnuť, že môže byť ukradnutá - ale čo nie? Väčším rizikom ako zlodeji sú pre knihy nevhodné podmienky ich skladovanie - napríklad zlá ochrana proti vlhkosti - alebo nešťastná náhoda v podobe požiaru, ktorý vašu investíciu zmení v kôpku popola ...



Tri zásadné rady

Ak sa rozhodnete do starých kníh investovať, majte na pamäti nasledovné odporúčania:

* Kniha by mala byť kompletná, bez chýbajúcich stránok
* Čím viac je zachovaná jej pôvodná podoba, tým vyššia je jej hodnota
* A konečne - vyberajte knihy, ktoré sa vám páčia, u tohto typu investície viac než kde inde hrá rolu aj citová stránka.

Trpezlivosť ...

Investíciu do starých kníh je potrebné vnímať ako dlhodobú záležitosť - nečakajte, že k ich zhodnoteniu dôjde za desať rokov. A aké témy tento rok na tomto trhu kraľujú? Hity sú cestopisy, ilustrované Inkunábuly (tzv. inkunábule), erotické knihy, vedecké spisy; zo zahraničnej proveniencie potom anglické, americké, ruské a ázijské edície.

Francúzski rekordmani
Kronika Jeana de Courcyho z roku 1480 s názvom "La Bouquechardière", viazaná vo Velinova koži, bola vo Francúzsku predaná za 596 000 euro. Ide o vzácny rukopis zdobený ilustráciami, ktorým sa pýšila knižnica Charlesa de Coétivyho a Mary, sestry kráľa Charlesa VII. a Anežky Sorelové. Nám známejšie La Fontainovy ​​Bajky z roku 1755 dosiahli o poznanie skromnějšího ocenenia - 150 000 euro.
Od Alaha po Tintina
Svoje rekordmanov majú aj komiksy. Tintin a milú autora Hergého z roku 1932 bol ocenený na 280 000 euro, kupec si ju však odniesol za pekných 764 218 euro. Dodajme len, že tento kúsok zdobia vlastnoručne podpis autora a bol overený Ateliéry Hergé. Ak si chcete dopriať vzrušenie z dražby komiksov alebo ukrývate ak vo svojom šuplíku nejaký ten komiksový poklad, vyrazte v sobotu 22. novembra do Paríža, do hotela Dassault na Champs Elyssées.

Svojho kupca našiel tento rok v apríli aj Korán z polovice 7. storočia vydražený v Christie `s za 2,5 milióna libier, čo sú v prepočte 3 milióny euro a nový svetový rekord pre rukopis islamského pôvodu. Ale kniha nemusí mať práve vek Metuzaléma, aby sa dobre predávala. To dosvedčuje aj výtlačok z prvej edície Harryho Pottera a Kameňa mudrcov z roku 1997, predaný za 20 000 libier (30 000 eur). A keď už sme u Harryho Pottera - aukčná sieň Sotheby's roku 2002 predala pohľadnicu, na ktorej JK Rowlingová vlastnoručne zhŕňa zápletku 5. dielu. Cena? 28 680 libier.

Tiež prekliaty básnik Charles Baudelaire si stoja celkom dobre. Jeho zbierka Kvety zla, darček maliari Delacroix, ktorá vlani oslávila 150. výročie od svojho vydania, bola ocenená na 300 000-400 000 euro. Baudelaire, ktorý za svojho života trela biedu s núdzou, by len neveriacky krútil hlavou ...

pondelok 28. marca 2011

Sú diamanty výhodnou investíciou?

Zatiaľ čo sa dopyt prepadá, De Beers pripravuje novú kampaň k jej oživeniu s hlavným oznámením - diamanty ako výhodná investícia. Ak by sa podarilo spoločnosti nadviazať na jednu z najúspešnejších kampaní minulého storočia "Diamant je večný" ktorá zvýšila povedomie o diam a dostala ich do mnohých oblastí, kde predtým neboli k nájdeniu, potom možno zmenu trendu očakávať. Avšak nadviazať v dnešnej dobe na takúto kampaň je veľmi náročná výzva. Najmä v konkurencii zlata.

Záujem investorov o zlato totiž v prvom štvrťroku prudko vzrástol, a to o neuveriteľných 248% voči rovnakému obdobiu minulého roka. Na druhej strane najznámejší producent diamantov na svete De Beers, zaťažený dlhmi 6,4 miliardy dolárov, sa potýka s tak významným poklesom dopytu, že produkciu bude musieť pravdepodobne znížiť až o 40%. De Beers už dostala pôžičku na stabilizáciu vo výške pol miliardy dolárov, viac v nedávnej Fascinácia týždňa.
Celosvetový dopyt po zlate stúpla medziročne o 38 percent na 1 016 ton predovšetkým kvôli nákupom

investorov, ktorí sa obávajú pokračovania finančnej krízy. Zlato je totiž v poslednej dobe považované investorov za bezpečné útočisko v dobe ekonomickej neistoty a poistku proti inflácii. Investičné dopyt z celkového objemu tvorila viac ako polovicu predaného zlata, a to 596 ton - čo znamenalo spomínaný rast o 248%, ostatné dopytu ako pre šperkárske účely alebo zdravotníctvo sa prepadli (-24%, resp. -31%).

Trh s diamantmi totiž nie je otvoreným trhom a všetky predaja prechádza aukčnom sieňami. Toto úskalia síce hrá do kariet neobyčajným diamantom väčšej veľkosti, špeciálne farby, netradičného pôvodu alebo diamantom sa špecifickou históriou - pozri napríklad posledný aukcie veľkého modrého diamantu s pôvodom zo slávneho bane Cullinan, ktorý sa podarilo vydražiť 9,5 milióna dolárov. Avšak diamanty menšej veľkosti alebo dokonca šperky sú veľmi ťažko predajné a na trhu nie je spôsob, ako ich efektívne speňažiť. Rovnako tak finančné inštrumenty viazané na diamanty v podstate neexistujú, len niektoré investičné fondy ponúka investície do diamantov.
Či sa teda De Beers podarí novou kampaňou vzbudiť záujem investorov je neisté, najmä ak cieľovou skupinou sú racionálne investori a zacielenie na emócie tu nebude nič platné. Spoločnosť sa tiež snaží rozvíjať spoluprácu so štátmi Blízkeho východu a podporiť ich záujem o nákup diamantov, rovnako tak čínske zásoby diamantov môžu byť zvýšené. Aj preto diamanty stále zostávajú skôr emocionálna záležitosťou, zatiaľ čo zlato aj investíciou.

sobota 26. marca 2011

Ako a do čoho investovať

Nemusíte byť práve multimilionári na to, aby ste si lámali hlavu s tým, ako najlepšie naložiť so svojimi peniazmi. Stačí, že máte pravidelný príjem a vaše výdavky sú dlhodobo aspoň o niečo nižšie ako úspory. Už vtedy vyvstáva otázka: Čo urobím s tými peniazmi?

Spôsobov, ako zhodnotiť svoje peniaze, je celý rad. V zásade ale môžeme vymedziť dva druhy investovania.

"Investície do peňazí"

Finančné domy ponúkajú celú škálu produktov, do ktorých možno uložiť zarobené peniaze. Ponúkajú sa podielové fondy, termínované vklady, dlhopisy, štruktúrované investičné produkty, nákup akcií, stavebné sporenie alebo napríklad dôchodkové pripoistenie. Pozrime sa na niektoré z nich.

Podielové fondy

Jedná sa o spôsob kolektívneho investovania, ktoré spočíva v tom, že viacero investorov dá svoje prostriedky profesionálnemu správcovi (investičné spoločnosti), ktorý s nimi za určitý obnos zaobchádza tak, aby dosiahol väčšieho zisku. Otvorené podielové fondy ponúkajú možnosť investície v rôznych menách a oplatí sa hlavne pri dlhodobom zhodnotenie financií. Výhodou je plná likvidita, tzn. že sa môžete podielových listov okamžite "zbaviť" a získať späť hotovosť.

Akcie

Investície do akcií sa dá chápať ako vytváranie dlhodobých rezerv, avšak odporúča sa mať ešte nejaký iný, menej rizikový spôsob investovania. Priamy nákup akcií totiž už vyžaduje nejakú orientáciu na akciovom trhu, a tak je pre začiatok dobré naštudovať si, ako to na takomto trhu chodí. Lákadlo je však pomerne vysoké. Možno nakupovať aj akcie, ktoré sa zhodnotí trebárs o sto percent. Čím väčší potenciálny zárobok, tým väčšia je ale aj potenciálna strata.

Vkladnej knižky

Myslíte si, že holdingovom knižkám už odzvonilo? Nie tak celkom. Stále sa nájde dosť ľudí, ktorí túto klasickú bankovú službu využívajú a nesťažujem si. Pre niekoho to sú síce pohodlní či málo flexibilné investori, ktorí tak trochu zaspali dobu, avšak v našich krajinách sa nie náhodou vkladnej knižky tešia dlhoročnej tradícii. Jednou výhodou je to, že na rozdiel od mnohých iných bankových produktov o svoje peniaze takmer určite neprídete. Vkladné knižky sú totiž zo zákona poistené. A že je to akosi málo adrenalínový spôsob investovania? Zariaďte si výherné vkladnú knižku, uložte na ňu treba len tisíc korún a sledujte, či hlavná výhra pol milióna korún nepripadne zrovna vám!

Investície do (hodnotných) predmetov

Investíciou do materiálnych vecí môžeme zabiť dve muchy jednou ranou. Jednak získame vec, ktorá nás teší, a zároveň pritom investujeme do budúcnosti, keď sa domnievame, že hodnota danej veci porastie. Typickým príkladom je nákup umeleckých predmetov. Nie je nič príjemnejšie, než si kúpiť obraz obľúbeného autora a ešte mať veľkú nádej, že za desať rokov bude mať väčšiu cenu ako teraz. V takých chvíľach investor myslí aj na svoje potomstvo a na dedičstvo, ktoré im raz zanechá.

Práve nákup obrazov a iných umeleckých diel už nie je výsadou iba odborníkov a skutočných fajnšmekrov odbore. Rad ľudí si uvedomuje, že takáto investícia sa im jednoducho oplatí. Rovnako tak nie je doménou len veľkých boháčov. Namiesto aby ste išli do Turecka, choďte radšej na týždeň do Chorvátska a ušetrených desať tisíc potom investujte treba do nákupu grafiky od Josefa Čapka alebo Adrien Šimotové. Táto žena sa podieľala na formovaní českého výtvarného umenia druhej polovice dvadsiateho storočia a nákup jej obrazov je práve napríklad vedľa diel Čapkových odborníkmi doporučovaný. Kúpa umeleckých predmetov je však pochopiteľne dlhodobou investíciou sa súčasne horšie likviditou.

Môžeme zvoliť v zásade dva postupy. Buď sa potešíme obrazom autora, ktorý má vo svete umenia už nejaké renomé (treba práve spomínaní Čapek a Šimotová), alebo naopak vsadíme na neznámeho "koňa" a budeme s napätím čakať, či za niekoľko rokov alebo desaťročí svoj závod o umeleckú známosť vyhrá. Spoločne s ním potom vyhráme svoj investičný boj aj my.

štvrtok 24. marca 2011

7 mýtov o investovaní

1. Istá investícia
Isté investície neexistujú, bodka! Ako povedal Benjamin Franklin: "Na svete sú isté len dane a smrť." Ako investor sa musíte zmieriť s tým, že váš výnos je vždy trhovým ocenením za vami podstúpené riziko. Čím vyššie riziko, tým väčší výnos. Existuje síce niekoľko možností, ako tento zákon čiastočne zneplatniť, ale nikdy ho nemožno úplne eliminovať. Ako ukazuje (ne) slávny príbeh hedgového fondu LTCM, ktorého manažment tvorili dvaja nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu a dva tucty odborníkov s titulom Ph.D. Ani takto skvelé osadenstvo nedokázalo prekonať trh. Po niekoľko rokov síce svojich klientov obdarovávali 40% zisky, ale v roku 1998 nasledoval pokles o viac ako 90% a následné uzavretie fondu.

2. Akcie dlhodobo rastú
Trhy sa pohybujú nahor, nadol alebo prešľapujú na mieste. (Nemecký index DAX 30 v rokoch 1960-1975 alebo japonský Nikkei 225 v rokoch 1989-2008) sú jasné dôkazy, že ani dlhodobý investičný horizont nemusí byť zárukou výnosu. Takže si položte otázku, ako sa na mojom portfóliu prejaví, keď sa po dvadsiatich rokoch bude index kótovať na rovnakej, alebo dokonca nižšej úrovni? Ako investori, by ste mali byť pripravení realizovať solídny zisk v akejkoľvek fáze trhu, nielen pri raste.

3. Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte
Portfólio s päťdesiatimi akciami je niekedy oveľa lepšie diverzifikované ako to s tromi stovkami. Mnoho investorov, a bohužiaľ i profesionálnych, diverzifikuje "piate cez deviate", v podstate totiž nezáleží či je to belgický alebo japonský cenný papier, ale aký je ich vzájomný vývoj (vzájomná korelácia). Vyvarujte sa tiež veľkých strát (tu pomôže stop-loss), pamätajte si, že ak vaša portfólio stratí 50% hodnoty, budete potrebovať nárast o 100%, aby ste sa dostali na pôvodnú úroveň, nepočítajúc v to infláciu.

4. Šetriť a sporiť = bohatnúť
Ako vlastnosť je tendencia "neutratiť všetko, čo máte" skutočnou ozdobou vášho charakteru, ale ako spôsob nakladania s peniazmi je to takmer vždy číre šialenstvo! Ani v tej sebehorší ekonomike neexistuje dôvod nevrátiť peniaze do obehu. Peniaze sa majú hýbať, preto pokiaľ je nechávate ležať ladom vo slamníku, inflácia vás potrestá. Avšak ani najlepší sporiace produkty vám v súčasnosti neponúknu viac ako 3% (ING, mBank, BAWAG) až 5,5% (WPB) ročne. Tento výnos však musíte zdaniť 15% a pri inflácii okolo 3% sa o rozmnožovaní majetku nedá hovoriť.

5. Poistite sa a bohatnite
Produkty ako je IŽP (investičné živ. Poistenia) alebo KZP (kapitálové živ. Poistenia), by mali byť brané predovšetkým ako poisťovací produkt. Tak boli skonštruované a to je ich hlavný účel. Tie z nás, ktorí nenávidia predstavu, že si budú celý život platiť drahú poistku "čo keby" a nakoniec sa im nič nestane (bohudíky!), odmení IŽP a KZP na konci poisťovacieho obdobia istým výnosom. Zámerne preto neuvádzame tieto výrobky u sporenia, pretože to nie je ich hlavnou funkciou a efektivita tiež nie je ideálna (prvých 6 - 24 splátok vášho poistného ide na províziu vášho sprostredkovateľa, ktorý si ju bezpochyby zaslúži).

6. Štátne príspevky sú váš zisk
Ďalší blud! Odkiaľ si myslíte, že sa štátne príspevky na Stavebné sporenie alebo Penzijné pripoistenie berú? Z vašich daní, takže nič nezískaš, ale len sa vám vracia to čo vám stať predtým vzal. Súčasne sa tiež miera štátnych príspevkov môže v priebehu vášho investičného horizontu meniť (viď. Stavebné sporenie), a zároveň s tým spojené daňové úľavy. Takže založiť svoju budúcnosť na rozhodnutie úradníkov, je rovnaké ako by ste s prázdnou peňaženkou vyhľadali noblesný reštaurácii a objednali si dva tucty ustríc v nádeji, že nájdete perlu az tej celú útratu zaplatíte.

7. Špekulovať sa vypláca
Tiež ste počuli tie príbehy o ľuďoch, ktorí za hodinu urobili zo sto tisíc dva milióny? A počuli ste o ľuďoch, ktorí nechali na burze svoje úspory? 99% všetkých kontraktov, ktoré sa dnes obchodujú na burzách ako je NYMEX, CME, CBOT sú v rukách špekulantov a dochádza tu len k prerozdeleniu už existujúcich prostriedkov.

pondelok 21. marca 2011

Vplyv vývoja v Japonsku a Líbii na burzy a akcie

Investori v novom týždni znovu nespustia oči z poškodenej japonskej atómovej elektrárne Fukušima a vývoja vojenského konfliktu v Líbyi. Skôr okrajovo môžu do hry o smer hlavných indexov vstúpiť dôležitá americká makrodáta alebo záver výsledkovej sezóny na oboch stranách Atlantiku.

Wall Street

Toľko neistoty na burzových trhoch už dlho nebolo. Nekončiaci jadrovej dráma zemetrasením a cunami poškodené japonskej elektrárne Fukušima v kombinácii so schválením bezletovej zóny nad Líbyou, s krvavými nepokojmi v Bahrajne as koordinovanú medzinárodnú intervenciu na oslabenie japonského jenu.

Najväčší výpredaj zasiahol, ako sa dalo očakávať, japonský akciový trh, ktorý za týždeň stratil cez 10 percent. Hlbšie straty "nedopustili" investori, ktorí v japonských akciách už vidí atraktívne investičná príležitosť.

"Je skutočne úžasné, ako sa trhy (S & P 500 -1,9%) vyrovnávajú s dramatickými udalosťami na Blízkom východe av Japonsku," poznamenal pre CNBC Stuart Freeman, hlavný akciový stratég investičnej spoločnosti Wells Fargo Advisors.

Alfou a omegou ďalšieho vývoja na kapitálových a komoditných trhoch bude znovu Japonsko a informácie o riešení krízy okolo atómovej elektrárne Fukušima. Rad investorov však bude dávať prednosť bezpečí v štátnych dlhopisoch a hotovosti.

"Investori teraz predávajú v panike všetky typy investícií, snáď okrem dolára a amerických štátnych dlhopisov," hovorí burzový veterán z parkete newyorskej burzy Art Cashing.

"Teraz v Japonsku hrozí riziko zmeny správania na mikroekonomickej úrovni, pretože sa väčšina japonských investorov možná zo zahraničných trhov stiahne a rozhodne sa viac investovať a nakupovať lokálne," tvrdí Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.

Okrem Japonska budú investori v týždni sledovať napríklad vystúpenie Bena Bernankeho a ďalších guvernérov Fedu, ktorí by mohli naznačiť, "čo bude ďalej" po skončení druhej vlny kvantitatívneho uvoľňovania.

V samom závere týždňa sa investori ešte dozvie, ako to vyzerá so štatistikou predaja tovaru dlhodobej spotreby, v piatok bude uverejnená finalizovaná hodnota hrubého domáceho produktu. Hospodárske výsledky zverejnia v týždni napríklad predajca luxusných šperkov Tiffany alebo softvérová spoločnosť Adobe Systems.
Play Euro Millions online