Obrovské koncentrácia majetku, ktoré dokážu zničiť menší ekonomiku, prakticky vládnu dnešnému svetu. Mnohí je podozrievajú z úmyselnej špekulácie s ropou. Nenávidenej, výnosné, mocné ... také sú hedgové a suverénne fondy.
Hneď na začiatok treba povedať, že hedgové a Suverénne (Sovereign wealth fund) fondy, pochádzajú z úplne odlišného prostredia, majú iné stratégie aj iné ciele. Ale to čo majú spoločné je, že sa do nich malý investor nedostane a že kontrolujú taký objem peňazí, že môžu zničiť každú menšie ekonomiku.
Suverénne fondy: Sú založené a spravované vládami jednotlivých štátov a slúžia buď ako "celoštátnej doplnkový dôchodok", to je napríklad nórsky prípad, ako spôsob ako investovať eneromní zisky z ropy a zemného plynu (napríklad Rusko, Katar, Spojené Arabské emiráty) alebo ako úspory (najčastejšie obchodných a rozpočtových prebytkov štátu), ako je tomu napríklad v Hong Kongu, Singapure, Číne. Suverénne fondy ovládajú skoro päťdesiat biliónov korún (teda asi 5% svetového HDP) a nedávno na seba upozornili práve nákupom podielov v amerických bankách, ale aj iných podnikoch. Napríklad Spojené Arabské emiráty majú 5% podiel v známej automobilke Ferrari.
Tento fakt veľmi znepokojuje súčasnú americkú administratívu a európskej komisára, pretože by sa takto mohlo stať, že budú akvizícií majoritné podiely vo významných firmách. Ako je energetika, infraštruktúra, zbrojařství, bankovníctva a tým by mohlo dôjsť k ohrozeniu bezpečnosti. Treba však podoknout, že ide skôr len o známej "maľovanie čerta na stenu", žiadny veľký fond nevlastní v žiadnej firme väčšia ako 5% podiel. A samy suverénne fondy nemajú záujem o ovládnutie sveta, ale skôr o dlhodobé zhodnocovanie finančných prostriedkov.
Hedgeové fondy: hedgeové fondy neopak nie sú len pre štáty, ale aj pre veľké banky, poisťovne a milionára. (Článok o nich nájdete tu). Kým podielový fond, má zákonnú povinnosť uverejňovať aké drží cenné papiere a môže zarábať len na rastúcom (býčom) trhu, hedgeové fondy je jedno veľké tajomstvo. Manažér hedgového fondu nemusí hovoriť vôbec nič, jednoducho s vašimi peniazmi špekuluje na rast, na pokles, využíva opčné stratégie, nakupuje komodity, meny ... Ak chcete zbohatnúť rovnako, riešenie môžete dosiahnuť napríklad tu. Táto stratégia je síce veľmi riziková (treba pád veľkého hedgového fundu LTCM v deväťdesiatych rokoch), ale aj veľmi ziskové. V súčasnosti sa hedgeové fondy vinní z vysokých cien ropy, keď nespokojní s výkonom akciového trhu presunuli peniaze do komodít. Možno ale je tiež pravda, že dlho zanedbávané kapacity už nestačia rastúcemu dopytu a že cena ropy viazaná na slabnúci dolár musí tento pokles hodnoty nejako kompenzovať. Ako inak, než rastom ceny? Najväčšou výhodou hedžových fondov je však ich cieľ: tzv "Absolute return" (absolútny výnos), teda žiadne poklesy, korekcia, prepady ... Ale takmer rovná čiara idúce nahor a nahor.