New York - Americký investor a jeden z najbohatších ľudí sveta Warren Buffett nakúpil za 10,7 miliardy dolárov akcie spoločnosti International Business Machines (IBM). Je to jeho najväčšie investície v odvetví informačných technológií, ktorému sa doteraz spravidla vyhýbal. O európske banky ale Buffett záujem nemá, lebo si nie je istý, či je Európska únia ochotná zaviesť zmeny potrebné na to, aby sa Európa dostala z krízy.
Buffett v rozhovore s televíznou stanicou CNBC povedal, že akcie IBM kupoval po častiach, a to napriek svojej investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway. Buffett s nákupmi začal už v marci, vedenie IBM ale o svojom zámere vopred neinformoval. Firma sa to mohla dozvedieť až z dnešného rozhovoru na CNBC. Buffett nazhromaždil zhruba 64 miliónov akcií, čo mu dáva v IBM podiel asi 5,5 percenta. Zaradí sa tak vedľa najväčších investorov v IBM, čo je potrebné finančný ústav State Street Global Advisors.
Buffett už tento rok kúpil podiel v americkom finančnom ústave Bank of America, čo je najväčšia banka v USA. Investoval do nej zhruba päť miliárd dolárov . O Buffettovi sa ako o záchrancovi európskeho bankového sektora v poslednej dobe hovorí takmer vždy, keď sa objaví informácia, že niektorá z veľkých európskych bánk bude musieť posilniť základné imanie.
Buffett však v rozhovore povedal, že najprv by musel európskym bankám lepšie rozumieť, ako by do nich vložil nejaké peniaze. Zatiaľ ale vraj v európskom bankovom sektore žiadnu investičnú príležitosť nezaznamenal. Legendárny investor a spoluzakladateľ Berkshire Hathaway povedal, že európska ekonomika bude za desať rokov v lepšom stave, než je teraz, obdobie medzi tým ale vraj bude zložité. Buffett si tiež myslí, že Európa teraz zrejme čelí čiastočnému útoku špekulantov, podrobnejšie to ale nevysvetlil.
K americkej ekonomike Buffett povedal, že jej stav sa zlepší, až bude lepšie situácia na tamojšom realitnom trhu. Ten sa z krízy stále nespamätal, ceny realít buď stagnujú alebo klesajú. Predaj sa v niektorých oblastiach zvyšuje, veľa k tomu ale prispievajú nízke úrokové sadzby. Analytici v tomto vývoji nevidí nič zvláštne, realitný trh sa spolu s trhom práce z hospodárskych kríz totiž spravidla zotavuje ako posledný.