utorok 19. júla 2011

Kašlite na trhové mýty a obchodujte s rozumom

Investovať podľa hviezdičiek a palcov v investične zameraných médiách sa vyplatí len málokedy. Investičný manažér a komentátor Ken Fisher to dobre vie, dokonca o tom napísal knihu Debunkery: Learn It, Do It and Profit from It - Seeing Through Wall Street 's Money-Killing Myths. Áno, rad mýtov skutočne dokáže doslova zabiť vaše peniaze. Pozrime sa na niektoré najbežnejšie a pokúsme sa ich s Kenom Fisherom vyvrátiť.

1. Sell ​​in May (and go away)

"Sell in May and go away" vyjadruje presvedčenie a "dlhoročnú pravdu", že obdobie od mája do novembra nie je pre akcie priaznivé. Avšak vždy je to trochu hra s referenčnou sústavou.

Fisher upozorňuje na už menej citovaný fakt, že od roku 1925 do roku 2009 boli jún, júl a august najlepšími po sebe nasledujúcimi mesiaci pre akcie s priemerným výnosom 4,51%.

2. Dlhopisy sú bezpečnejšie než akcie

Ľudia veria, že s dlhopismi vyspelejšími na krátkodobú volatilitu, pretože sú nakupované za fixnú cenu.

Podľa Fishera však nie je znakom bezpečia to, keď investori v dlhom horizonte nechajú svoje peniaze zarobiť len toľko, koľko vynášajú dlhopisy. Akcie sú v dlhodobom chápaní výnosnejšie investíciou, a práve v dlhodobosti tkvie bezpečnosť investície do nich.

Priemerný výnos akcií bol v "kĺzavých" 20-ročných obdobiach 909%, dlhopisov len 247%. Navyše v "dvacetiletkách", kedy sa darilo viac dlhopisom než akciám, bol pomer iba 262% ku 239%.


3. Odpočinutí investori sú úspešnejší

Dlhé noci strávené pri monitore možno pomôžu k okamžitým ziskom (niekedy), investori však aj v tomto prípade zabúdajú na volatilitu.

Podľa Fishera by mali ľudia skôr usilovať o dlhodobé výsledky než o krátkodobé prežitie.

4. Dajte na svoj inštinkt


Podľa Fishera je to tak, že tí, ktorí dajú na svoje pocity a zarobia na tom, rýchlo zabúdajú na prípady, kedy to bolo naopak.

5. Investujte podľa veku

Tak jednoduché to nie je. Často používaná pomôcka hovorí, že máte v okamihu narodenia držať 100% akcií. lepšie povedané treba v 25 rokoch držať 75% akcií.

Ale investovania nemôže vychádzať z podobných poučiek. Každý má iné finančné požiadavky, potreby, chuť riskovať, potrebu likvidity investícií a podobne. Skrátka investičný profil. Fisher spomína predovšetkým trojlístok časový rámec-očakávaný výnos-finančné požiadavky na život.

6. Ochrana kapitálu a rast zároveň


Fisher tento mýtus vyvracia na príklade amerických štátnych dlhopisov. Ich výnos okolo 3% aktuálne tak tak porazí infláciu. Kto chce rásť, musí riskovať.

7. Nízke P / E znamená malé riziko

Nízky pomer ceny akcie k zisku na akciu (P / E) nie je vyjadrením nízkeho rizika investície do akcie. Neplatí to ani o trhu ako celku.

Ukážme si dôkaz pravým opakom. Index S & P 500 na konci roka 2008 vykazoval P / E 60,7. Kto vtedy vnímal toto "ocenenie" ako znamenie rizika, najskôr sa akcií zbavil a minula ho akciová rally, ktorá začala hneď v marci 2009.

8. Jeden medveď zožerie všetko živé

Kto sa zľakne medvedieho trhu, zrejme nedokáže nič napraviť v ďalšom období. Každý medvedí trh je skôr alebo neskôr vystriedaný "býčími rohy", upozorňuje Fisher. Znovu preto vyzýva na sledovanie dlhodobých investičných cieľov.