piatok 25. februára 2011

Ako rozoznať bublinu? Na burze hrajú predavači aj študenti

Trhovú bublinu nie je ľahké rozoznať, bohužiaľ sa to podarí, až keď už je neskoro. Za posledných desať rokov o tom svedčí technologická bublina z prelomu tisícročia a realitné bublina z polovice prvého desaťročia 21. storočia. Keď sa bublina nachádza v ranej fáze, býva ťažké rozlíšiť medzi obyčajnou špekulačné bublinou a skutočným boomom podloženým priaznivými fundamentálnymi veličinami.

Každý investor určite túži po nejakom návode, podľa ktorého by bolo možné spoľahlivo identifikovať, kedy je bublina už vo zrelé fáze, a ktorý by mu pomohol presne načasovať, v aký okamih je najvýhodnejšia trh opustiť. Investori zažívajú veľmi chaotické obdobie, a preto sa pokúsme stanoviť aspoň niekoľko vodítok, ktoré môžu upozorniť na potenciálnu hrozbu prasknutie špekulačné bubliny.


1. Ceny aktív letí nahor ako raketa
Znie to možno banálne, ale prudký rast cien aktív (napríklad akcií, komodít alebo napríklad nehnuteľností) je iste predpokladom vzniku bubliny. Pri zotrvávajúcom vzostupe cien je potrebné mať sa na pozore, dokonca aj v čase konjunktúry, pretože ceny akcií sa pohybujú zriedka len jedným smerom po viac mesiacov. Častejšie sa totiž aj na najrýchlejšie rastúcich trhoch striedajú vlny vzostupov a poklesov. Rast cien majetku po dlhšiu dobu by mal preto vždy byť varovným signálom.

2. O investovaní sa baví široká verejnosť
Investovanie by normálne nemalo byť horúcim témou pri jedálenskom stole, pri rautoch a recepciách. V čase nafukovania bubliny je však v investovania zainteresovaný každý - od bankárov po predavača, od profesionálov po študentov. O investovania hovorí všetci. Fronta pred bankou alebo brokerskym sprostredkovateľom IPO sú ďalším zo signálov nafukovanie bubliny.

3. Každý investor sa cíti byť víťazom
Vďaka optimistickému vývoju na trhu rastie aj sebavedomie väčšiny účastníkov. Noviny píšu senzačný príbehy žien v domácnosti, ktoré sa stali milionárka vďaka investovania, a podobne. Na býčom trhu síce sme potenciálnymi víťazmi, ale len do doby, než sa situácia obráti a my odpíše prvej straty.

pondelok 21. februára 2011

Ako investovať do umenia

Ak chcete konať ako prezieravý investor do umenia alebo ako dobrý zberateľ, otázka kvality by mala byť alfou a omegou pri výbere umeleckých diel. To platí, nech už vás zaujme romantická krajina z 19. storočia, kubistické zátišia, alebo súčasná maľba.
Za schopnosťou rozpoznať dobré dielo stojí pozorovací talent, praktická skúsenosť a vzdelanie. Ak ste pri výbere diel úplným nováčikom, bude to možno trochu zložitejšie.
Čím viac rôznorodých umeleckých diel však uvidíte, tým lepšie sa v nich zorientujete. Postupne začnete sami cítiť, ktoré dielo je dobré, alebo horšie, ktoré vám je bližšie, alebo vzdialenejšie.
Ak si ale nie ste istí, pýtajte sa odborníkov. Stáva sa, že sa ich ľudia pýtajú, pre čo sa majú rozhodnúť. Pre prácu neznámeho umelca, u ktorej víťazí napríklad kritérium zrozumiteľnosti alebo od renomovanějšího umelca s viac či menej pokročilou kariérou. Rada je v tomto prípade jasná.
Ak si chcete kúpiť dielo len pre jeho dekoratívnu funkciu, vyberte tú prvú variantu. Rovnakú službu vám ale urobí aj pekne zarámovaný plagát za oveľa menšie náklady. Je tiež dobré vedieť, že tieto práce okamihom nákupe pravdepodobne stratí svoju cenu.
Napriek tomu, že si v čase kúpy len málokto uvedomí, že za rovnaké peniaze je už zrejme nikdy nepredá. Prežije tak len ich jediná hodnota, tá dekoratívne, ai tá sa časom sa zmenou vkusu môže vytratiť. Skutočný odborník to vie, a preto vám poradí druhú možnosť. Dielo umelca, ktorý už má vybudované meno, svoju hodnotu asi nestratí.
Naopak, jeho cena časom porastie. Nakupovať v renomovanej galérii či z dobrej zbierky sa tiež počíta. Pre vás je to výhra: kúpite dielo, ktoré je kvalitný a unikátny, navyše pekne vyzerá a vami investované peniaze v ňom budú dobre uložené. Dajte kvalite šancu, výberu venujte trochu viac času a zaplaťte o niečo viac. Raz to oceníte nielen vy, ale aj vaše deti.
To sa nedávno potvrdilo majiteľovi obrazu Toyen Le Plongeur (Potápač), ktorý sa na decembrové aukciu u Sotheby'sv Paríži predal za 600 tisíc eur.
Nie je to síce rekord svetový, ale rozhodne je to najvyššia dosiahnutá cena za obraz českej maliarky v zahraničí aukcii. Zamestnanec aukčnej siene k histórii obrazu prezradil, že dielo si jeho majiteľ kúpil v roku 1984 práve pre jeho kvality, a to za ekvivalent dnešných 12 tisíc eur.
Dobre vedel, čo kupuje, Toyen patrí vo Francúzsku k najoceňovanejším surrealistickým umelcom. Hoci sa s dielom lúčiť nechcel, musel ho teraz z osobných dôvodov predať.