
Každý investor určite túži po nejakom návode, podľa ktorého by bolo možné spoľahlivo identifikovať, kedy je bublina už vo zrelé fáze, a ktorý by mu pomohol presne načasovať, v aký okamih je najvýhodnejšia trh opustiť. Investori zažívajú veľmi chaotické obdobie, a preto sa pokúsme stanoviť aspoň niekoľko vodítok, ktoré môžu upozorniť na potenciálnu hrozbu prasknutie špekulačné bubliny.
1. Ceny aktív letí nahor ako raketa
Znie to možno banálne, ale prudký rast cien aktív (napríklad akcií, komodít alebo napríklad nehnuteľností) je iste predpokladom vzniku bubliny. Pri zotrvávajúcom vzostupe cien je potrebné mať sa na pozore, dokonca aj v čase konjunktúry, pretože ceny akcií sa pohybujú zriedka len jedným smerom po viac mesiacov. Častejšie sa totiž aj na najrýchlejšie rastúcich trhoch striedajú vlny vzostupov a poklesov. Rast cien majetku po dlhšiu dobu by mal preto vždy byť varovným signálom.
2. O investovaní sa baví široká verejnosť
Investovanie by normálne nemalo byť horúcim témou pri jedálenskom stole, pri rautoch a recepciách. V čase nafukovania bubliny je však v investovania zainteresovaný každý - od bankárov po predavača, od profesionálov po študentov. O investovania hovorí všetci. Fronta pred bankou alebo brokerskym sprostredkovateľom IPO sú ďalším zo signálov nafukovanie bubliny.
3. Každý investor sa cíti byť víťazom
Vďaka optimistickému vývoju na trhu rastie aj sebavedomie väčšiny účastníkov. Noviny píšu senzačný príbehy žien v domácnosti, ktoré sa stali milionárka vďaka investovania, a podobne. Na býčom trhu síce sme potenciálnymi víťazmi, ale len do doby, než sa situácia obráti a my odpíše prvej straty.